23 Temmuz 2013 Salı

Leyleğin Ömrü - 4


 • Şunu başarmak zorundayım yoksa şu hale düşerim, bu olur, bilmem kim bilmem ne yapar vs. liste böyle uzar gider. Burada iki ön yargı var. Birincisi, başardığın zaman o olmamasını istediğin şeyin olmasını engelleyebileceğine dair kesin kabul, ikincisi olmasını istemediğin şeyin sana iyi gelmeyeceğine dair kesin kabul. Başarı insanı memnun etmeyebilir. Senin memnun olacağın sonuçlar doğurmayabilir başarıların. Aynı şekilde başarısız olmak da senin memnun olmayacağın sonuçlar oluşturacak diye bir kabul de yanlıştır. Yine de plan yapmak istenilen sonuca doğru yol almaya çalışmak doğrudur. Planını uygulayamama durumunda telaş panik yapmaya gerek yoktur.

 • Başarı baskısı bizi yalana dolana iten, olmadığımız biri gibi görünmeye çaba gösterten, stresten kendimizi yiyip bitirmemize neden olan nedenlerden birisi. Ve bu baskının  elle tutulur bir yanı da yok. Ne yapacağına karar ver yapabildiğin kadarını yap. Olursa olur olmazsa olmaz. Sonuç ne ise senin için olması gereken odur. Emeğin boşa gitmez. Seni olman gereken yerde tutar planların yoksa başarıp başarmamak mesele değil.

 • Tecrübelerimiz bilinçaltında işlendikçe olabilecekler hakkında içimizden fikirler doğar. Bunlar aslında net gelecek değildir ama biz öyleymişcesine hareket ederiz. Ayrıca bunların olması iyimidir kötümüdür bilmeyiz. Bazen de bırakmak lazım olsun ne oluyorsa yarının endişesi için bu günü harcamamak gerek.

 • Hayat bize öcüleri öğretti. Oraya gidersen öcü yer seni denildi. Hep korktuk, artık öcülerle yüzleşmenin zamanı geldi.
 • Vazgeçilmezlerin, vazgeçilebilir olduğu kadar özgürsündür. 

 • İstediğin şeylerin başına gelmesi, istemediğin şeylerin başına gelmemesi için istediğin şeyleri yapmayıp istemediğin şeyleri yapmak ne tuhaf.

 • Sahip olduğuna inanmadığın meziyetlerini, varmış gibi göstermekten vazgeçmelisin.

 • Bir şeyleri yapmaya mecbur olduğun düşüncesinden vazgeçmelisin.

 • Şunu unutmamak gerek, sen ne kadar olmadığın biri gibi görünmeye çalışıyorsan, diğerleri de en az senin kadar olmadığı biri gibi görünmeye çalışıyorlar.

 • Düşman edinmemeye çalışmaktan vazgeç. Bunun için kendini kısıtlama. İnsanları öfkelendirmemek için kendini tutma. 

 • Mecbur olduğunu hissetsen bile altından kalkamayacağın hatta zorlanacağın bir işin altına girme. Sen sıradan bir insansın süpermen değilsin, dahi değilsin.

 • Kaybetmek, hata yapmak, başaramamak, yanlış tercih yapmak bunlar sıradan normal şeyler ve herkesin başına geliyor. Şimdiye kadar hep oldu ve yine olacak. Normal karşıla bunları.

 • Yetersizlik hissi depresyonun en büyük kaynaklarından. İş hayatında herkese hissetirilen ve asla kabul edilmemesi gerek his.

 • Hayatında her dönem birileri veya bir şeyler sana yetersizlik hissi yaşatacaktır. Gerek yaptıklarının gerekse sahip olduğun özelliklerin yetersizliği yüzüne vurulacaktır. Bu senin talepkar olmanı engeller. Başkalarının yüceltilmesini onaylamanı sağlar. Sen ise diğeri ile aynı şeyi talep etmek için daha fazla çaba göstermeye yönelirsin. Suçluluk duyarsın. Kendini eksik kıldığın için. Sürekli kendini geliştirmen gerektiğini, daha fazla çaba sarfedip yeteneklerini eksikliklerini başarılarını geliştirmen gerektiğini düşünürsün. Bundan sıyrılman gerek. Yetersizliği kabul etmemen gerek. Talep ettiğine erişmek için dağları devirmen gerekmiyor. Kimse de devirmiyor zaten. Sana öyle geliyor. Kendini eksik hissettiğinden öyle geliyor.

 • İnsanların takdir etmesi sende kibir yaratabilir. Aynı şekilde eleştirileri de yetersizlik hissi verebilir. İkisi de aynı derecede yanlıştır.Kibir ve yetersizlik.

 • Çevrende herkesin hatta herşeyin senden zaman zaman beklentileri olur. Bunları kimi zaman doğrudan görürsün, kimi zaman hissedersin açıkça beyan edilmese bile. Beklentiler çok zaman tehdit içerir. Beklentiyi karşılamazsan başına şunlar gelecek diye. Ama beklentileri karşılamak çok zaman mümkün değildir. • Mucizeler yaratmaya, imkansızı gerçekleştirmeye, büyük fedakarlıklar yapmaya çalışma. Kahraman olmak hevesi ile kendini paralama. Bırak nasıl olursa öyle olsun. "Let it be". Mucizeler yaratanlara, çok güçlü insanlara, çok akıllı insanlara, kahramanlara, büyük fedakarlıklara inanma. Hiç kimse o kadar büyük bir şey yapmıyor. Var olan bir tık ekliyorsa o işte.

 • Hedefine aşırı konsantre olup, o yolda ilerlemeye çalışırken, yaşayabileceğin güzellikleri es geçmek büyük hatadır. Hedefin yolundan daha değerli değildir. Seni sen yapan o yolda yaşadıklarındır. Bir mücadeleye girmiş bir endişeni gidermeye de çalışıyor olabilirsin. Ama bunu yaparken kendini sadece bu iş ile boğup yaşamayı unutmaman gerekir.
 • Sana verilen sorumlulukları yerine getirirsen ödüllendirileceğin ve getirmezsen cezalandırılacağın tamamen bir yalan. Uyumlu uysal olmanın sana bir hayrı yok.