19 Nisan 2014 Cumartesi

Fasülyenin Faydaları-1

 • John C. Parkin'in Siktir Et kitabından alıntı: "Çevremizdeki her şey bizi, kendimize yarattığımız hapishanelerin yaşamanın tek yolu olduğuna inandırmak için düzenlenmiş. Halimizden memnunuz, çünkü maddi yönden rahat bir hayat ve herkes aynı gemide kürek çekiyor."

 • Yine aynı yerden alıntı: "Uzun zaman önce hayallerinizden vazgeçmişseniz ve hiç istemediğiniz bir işi yapıyorsanız, size göre olmayan biri ile beraber iseniz, tahmin bile edemeyeceğiniz rutinlerde boğuluyorsanız, sanki başkasının hayatını yaşıyorsunuz gibi geliyorsa eğer, bu durum sizi günden güne çürütür. Bulunduğunuz durum çok tehlikelidir. Asla kendi duygularınızı hissedemezsiniz."

 • Çevrendeki insanların yanlış yolda olması senin meselen değil. Yanlış yapmaları onların problemi, yanlış düşünmeleri de. Bırak insanların kendi yanlışları ile yaşasınlar. Kimseyi düzeltmeye çalışma. 

 • Sana verilen görevleri yerine getirmek seni mutlu etmeyecek. Senin kendi yol haritan olmalı.

 • Bazen başına aksilikler gelebilir. Bazen başına felaketler gelebilir. Bunlar sende bir kusur, bir hata, bir eksiklik olduğundan değil, yanlış yerde yanlış kişilerle birlikte olduğundan olur. Bunlar senin hayatına çeki düzen verirler. Sen ısrar ettikçe aksilikler felakete dönüşürler zaten.

 • Yine aynı yerden alıntı: Aslında spor yapmak ile igili ama genel olarak da düşünülebilir. "Yapmak zorunda olduğunuz fikrinden vazgeçin, istediğiniz zaman istediğiniz şeyi yapın"

 • Kilolu olmama fikrin takıntılı olduğunda, kurtulmak senin için bir ızdırap olur. İşsiz kalmak fikrine takıntılı olduğunda iş bulmak senin için ızdırap olur. Bekar kalmamak fikrine takıntılı olduğunda, düzgün bir birliktelik bulmak ızdırap olur. Bir şey istemek normal ama bunun için kendini zorlamak gereksiz. Rahat olmadan çözüm bulmak ancak daha büyük bir sorun oluşturmadan mümkün olmuyor.

 • Alıntı: "Her şey kendi mükemmelliğinde işliyor. Hayatın gözler önüne serilmiş, güzel gizeminde benim önüme konulmuş her şey aşkla ve benim için kasıtlı olarak sunulur, bu yüzden zor zamanlarda, zor şeylerde ve zor yerlerde beni yönlendiren her ne ise benim ve yolculuğum için doğrudur"

 • Başına gelen hiçbir şey için kendini suçlama.

 • Bertrand Russell, Mutlu Olma Sanatı kitabında, "günahkar olduğunu düşünen kişi ile ilgili: Böyle birisi sürekli olarak kendi hoşnutsuzluğuna hedef olur ... Hayalindeki kendisi ile kendisi hakkında gerçeğe dayanan bilgisi sürekli olarak çatışma halindedir... kişi içten içe çocukluğunda öğretilen yasakları hala yasak saymaktadır: Sövmek kötüdür, içki içmek kötüdür, sıradan iş kurnazlıkları kötüdür ve hepsinin üstünde cinsellik kötüdür."

 • Devam ediyor. "İlkel insanlar iyi avcı olmakla övünürlerdi, ama av peşinde koşmaktan da zevk duyarlardı. Kibir, belirli bir noktadan sonra işten alınan zevki öldürür, bunun sonucu olarak da umursamazlığa ve can sıkıntısına yol açar. Kendini beğenmenin kaynağı genellikle çekingenlik ve sıkılganlıktır; bundan kurtulmanın çaresi ise kendine saygının artmasıdır. Ama bunun da yalnızca dış ilgilerle uğraşlar sonucunda kazanılan başarıyla elde edilmesi gerekir."

 • Potansiyelini gerçekleştirememek endişesi de vardır insanda. Yapabileceklerinin, elde edebileceklerinin, başarabileceklerinin tamamını yapamamak endişesi. Daha olabilecekken bunu atlamak. 

 • Boşver ve mutlu ol.

 • Bertrand Russell:Bir kişi, başarıyı istemekle kalmayıp, bütün benşiğiylebaşarının peşinde koşmanın ödev olduğuna inandığı ve böyle yapmayanı zavallı bir yaratık olarak gördüğü sürece hayatı, mutluluk vermeyecek derecede yoğun ve tedirgin olacaktır.

 • Bertrand Russell: Artık bütün sakin eğlenceler bir yana bırakıldı. 
 •  
   
 • Bertrand Russell: Asıl sorun, hayatı bir rekabet, hem de yarışmayı kazananın saygıyı da kazanacağı bir rekabet olarak gören bir felsefenin benimsenmiş olmasından ileri gelmektedir. 

 • Bertrand Russell: Can sıkıntısına yol açan etkenlerden birisi, şimdinin amaçsızlığı yada çaresizliği nedeniyle atıl bir durumdayken, kaçınılmaz olarak düşünülen güzel anılarla bu durum arasındaki aykırılıktır. Can sıkıntısı için bir başka ortam da yeteneklerin tam olarak kullanılmadığı durumlardır... Can sıkıntısı aslında bir olaylar özlemidir, hem de yalnız hoşa gidecek olaylar değil,bunalım kurbanının bir günü öbüründen ayırt etmesine yardım edecek herhangi bir olayın özlemidir. Can sıkıntısının karşıtı haz değil heyecandır. 

 • Tek düzeliğe alışmak, dayanabilmek, sürekli heyecan aramaktan uzaklaşmak, yani yavaşlamayı bilmek gerekir. Yavaş yaşam denilen işte sürekli dozajı arttırılmaya çalışılan heyecan peşinde koşmayıp tekdüze hayatın tadını alabilmeyi  bilmektir.

 • Bertrand Russell: ...yorgunluk, daha çok endişeden ileri gelir; oysa endişe duymayı, daha uygun bir hayat felsefesi ve biraz daha zihin disiplini ile önlemek mümkündür.İnsanların çoğu, düşüncelerini kontrol etmekte yetersizdir. Yani henüz herhangi bir şey yapamayacakları aşamada, kaygı verici konuları düşünmemeyi beceremezler... Akıllı insan, sorunlarını gerektiği zaman düşünür; başka zamanlarda ise başka şeyler düşünür; gece hiç bir şey düşünmezler... Kararsızlık kadar yorucu ve yararsız bir şey yoktur.