14 Ekim 2015 Çarşamba

Fasulyenin Faydaları -9

 • Yaptığın yada yapmadığın hiç bir şey senin değerini düşürmez. 

 • İnsan olduğunu zannettiği kişi olmadığını anladığı zaman kendine kızar. Bu kendini kabul etmemektir. 

 • Kabul gördüğünü düşündüğün imajının içini dolduramadığını hissettiğinde sinirlenir gerilirsin. Bunu sana hissettirene de kızarsın. 

 • Olman gereken veya olduğunu düşündüğün kişi olmadığını çokca bir şey yapamadığında farkedersin ve mutsuz olursun.  

 • Özgüven sahibi olmak kendinle çatışmamaktır. 

 • Kendini iyileştirme, daha iyi biri olmaya, daha kusursuz biri olmaya yönelik çaba hastalığın kendisidir. Kendine katlanmayı öğrensen iyi erdersin. 

 • Korku, gerginlik, stress hepsi değişime direnmekten gelir. Değişime direnmek var olana tutunmaya çalışmaktır. Değişimi gögüsleyebilmek cesaret ister. Cesur insanlar değişimden korkmazlar. Çok fazla korkan insanlar hayallerindeki hayat fırsatı karşılarına çıksa bile istemezler. Bütün enerjisini değişime direnmeye harcar. Oysa hiç bir şey sonsuza kadar sürmez. Herşeyin bir sonu var. Değişmek zorunda. Değişmeye direnmek için çaba göstereceğine değişme ayak uydurmak çok daha huzur ve çoşku verir. Değişimin içinde kazanmak da kaybetmek de vardır. O yüzden kaybetme cesareti gerekir insana. 

 • Sonucu düşünerek hareket etmek. Her adımında acaba ne olur diye kara kara düşünmek, kim ne der, ne düşünür diye kaygılanmak hep değişim karşısında var olana tutunmaya çalışmak muhafazakar olmak demektir. Korkmaktır. Gelecek kaygısı böyle bir şeydir. Oysa bilse ya her şey gibi kaybetmek de geçicidir. Haz nasıl geçici ise acı da geçicidir. Hayat bile geçici. 

 • İşte böyle gelir "Let it be". 

 • Her şey değişir. Her şey geçici. Direnmenin anlamı yok. 

 • Her şeyini kaybetmek bu yüzden özgürlüktü. Artık özgürce değişime izin verecektin. Ve kaybetmeye razı olacaktın. 

 • Bir şeylerin geçici olması daha iyi. Zamanı dondurmaya çalışmanın anlamı yok. Her zaman en iyisi oluyordur vakti gelmiştir ama inatla bırakmıyorsundur. Hem kendin acı çekiyorsun hem gitmesine izin vermediğin ne ise ona zarar veriyorsun. Her şeyin bir zamanı var ve en güzel o zaman gidiyor. Zorla tutmaya çalışma.  

 • Nasıl davranacağın, neye nasıl tepki vereceğin, nereye bakacağın, nasıl yürüyeceğin, nasıl görüneceğin. Hepsi kafamıza tane tane işlenmiş. Biz bunları kendimiz zannediyoruz. Sürekli kendimizi denetliyoruz. Bizim eğitilmeye ihtiyacımız yok. Biz yontulmamış halimizle ancak mutlu olarabiliriz.Ve ne istediğini ancak bu kalıpları kırdığın zaman anlayabilirsin.

 • Biriktirme alışkanlığı var. Kazanmak kaybetmek bu biriktirme ile oluyor. Mutluluktan çok biriktirmeye odaklanıyoruz. 

 • Özgürlüğümüzü kısıtlayan iki unsur. Alışkanlıklarımız ve kendimiz ile ilgili kendimize anlattığımız hikayelerimiz. 

 • Deliler tımarhaneyi ele geçirmiş. Kuralları koyuyor. Tabi haliyle kurallar gelip geçiyor. Ne yapabilirsin ki. Tartışamazsın. Güç kullanamazsın. Kurallarına göre davranamazsın.Yada kurallarına güvenemezsin. Bu delilerin lafına sözüne de güvenemezsin.Delilerin yargılarına göre hareket edemezsin. Sadece kendini koruyup rahatına bakmak gerek. Bunlar hep sanal dünyalarında yaşar. Şizofrenler. Sağı solu belli olmaz.Her an başka bir moda girebilirler. O yüzden çok da güven olmaz bunlara.Delilerin normlarını ciddiye almak anlamsızdır. Onların beğenileride, aşağılamaları da birdir. Onlar sanal bir dünyada yaşıyorlar ve bu dünyaları çok kaygan bir zemin anında değişebilir. Bunların tutumlarına bakıp da kendini üzmeye veya gurur duymaya gerek yok. Bunların tavırlarının kaynağı hiç bir zaman sen değilsin. Her zaman iç dünyalarındaki dalgalanmalar onların motivasyonu.Onlar için üzülmeye veya acımaya da gerek yok. Bunların hisleri de göründüğü gibi değil. Aslında hiç bir hisleri olmayabilir bile. Birden bire bambaşka bir ruh haline girebilirler. Tutarlı değillerdir. Üzüldüklerinde gerçekten olan bir olaya değil kendi içlerindeki bir dalgalanmaya tepki veriyorlardır. Oldukları gibi bırakmakta fayda var.

 • Yorgunluk, uykusuzluk ve endişe zekayı düşürüyor. Aptallaşıyorsun. 

 • Bir şeylerin senden gitmesine izin vermedikçe onları çürütüyorsun. Onlardan nefret eder hake geliyorsun.Zaten yük etmişken beklettikçe daha da kötü hale geliyor. Hem onlara zarar veriyorsun hem kendine eziyet ediyorsun.O yüzden bırak senden giden gitsin. Kakasının gitmesine engel olmaya çalışıp kabız olan çocuklar gibi tutma. Daha hafif daha özgür daha dolu dolu yaşayacaksın. 

 • Bizim hepimizde çoklu karakter bozukluğu var. Biz çok zaman kafamızdaki bir stereotype insanı taklit ediyoruz. Aslında taklitden çok biz o oluyoruz. Tavirlarımız tepklerimiz o oluyor. Şimdi panik halimizin duruma göre bir karaktere karar veremediğimiz veya hiç bir karakterimizin bu duruma göre olmadığını gördüğümüzde oluşuyor. Belki steretype karakterimizi switch eden de bu ortama daha iyi uyan karakter seçimi algoritmasıdır. 

 • Motivasyon üzerine düşünüyordum. Motivasyon kaynağı korku olabilir. Ödül olabilir ama sanki biraz zayıf gibi çünkü ne kadar dolaylı olursa motivasyon kaynağı o kadar zayıf oluyor. Merak da başka bir motivasyon kaynağı.Ama merakın da uzun süreli olamayacağını düşünüyorum. Bir de hedef olayın kendisi olabiliyor. Yani maç yapmak hedef ise maç yapmak kendiliğinden kolay oluyor. Maç yapmak için maç yapmak yani. Ödül uğraşın kendisi. Bu nadiren yakalanan ama güçlü bir motivasyon kaynağı. Bir de oyalanmak var. Çok sık başvurulan çok zayıf ve çok kısa süreli etkisi var.


 •  Korku güçlü bir motivasyon kaynağı ama insanı zayıflatıyor. İşi güçleştiriyor. Ve bu motivasyon kaynağı kullanıldıkça insanı daha zayıf düşürüp iş yapamaz hale getiriyor. Depresyon falan işte.

 • Yukarı da bahsettiğim bir şeyi yapmış olmak için yapmak şeklindeki motivasyon kaynağı zevkdir, hazdır. Bu zaman zaman çok güçlü olur zaman zaman çok zayıf ne kadar süreceği de öyle değişir.İnsan dondurmayı bir şey için değil zevk için yer. Yani motivasyonun hedefi zaten kendisidir. 

 • Ödüle dayalı motivasyonda ödülün ne kadar dolaylı olduğu ile motivasyonun gücü orantılıdır. Eğer yapılan işin sonucuysa ödül iş ile doğrudan ilişkili olduğun güçlü bir motivasyon sağlayacaktır.  

 • Bir şeyi yapmak zorunda olmak veya bir durumda kalmak zorunda olmak bir tutma tutnma çabasıdır. İnsanın enerjisini tüketen bu çabadır. Yaşam enerjini alır. Hayattan tad alamazsın. İşte bu senin bir şeylerin gitmesine izin vermemenin işaretidir. Mecburum diye düşündüğün her seferinde aslında  bir şeylerin senden gitmesine veya bir değişime engel olmaya çalışıyorsun demektir. Kendini mecbur olduğun düşüncesinden uzaklaştırabildiğin sürece daha özgür ve canlı olacaksın. Akışa inanmak gerek. Akış her zaman senin iyiliğin için var.Bir şey değişiyorsa bu senin iyiliğin içindir. Bir şeyi kaybediyorsan artık onun sana senin ona zarar vermendendir. Artık gitmesinin vakti gelmiştir. Kaybetmen gerekiyordur. Akış iyidir.

 • Geçen Kelebeğin Kaderi kitabında gördüm. Varsayımda bulunma diyordu. Olası durumlar için varsayımda bulunma diyordu. Okuyunca aklıma Kuran'daki zan ile ilgili ayet geldi. Aslında aklıma gelmedi. Zan ile ilgili bir ayetin varlığı geldi. Benziyordu buna galiba.